Країна творчості JURAMAX
JURAMAX - найбільша творча мережа
талановитих українців у всьому світі.
Інші статті автора
Переглянули 56
Everdreamer
Everdreamer
Everdreamer
Everdreamer
luckiest_guy
luckiest_guy
luckiest_guy
luckiest_guy
Lican
Lican
Lican
Lican
V_Shevchuk
V_Shevchuk
V_Shevchuk
V_Shevchuk
Diana
Diana
0
Стаття
Юрій Кульчицький та перша кав'ярня у Відні
У Відні є вулиця Kolschitzky-Gasse, названа на честь нашого знаменитого земляка, а на ній є пам'ятник йому. За що ж віденці віддали таку шану чоловікові, який народився у селі Кульчиці Самбірського повіту на Бойківщині?

Часопис "Галицька брама" розповідає про те, що Юрій-Франц Кульчицький, народжений 1640 року в родині дрібного українського шляхтича, був купцем і почав свою діяльність як перекладач, досконало знаючи турецьку, сербську, угорську, румунську і німецьку мови. Набувши досвіду, Кульчицький невдовзі і сам починає торгувати килимами, шовком, золотом і сріблом, одночасно залишаючись перекладачем з турецької при дворі австрійського цісаря.
1683 року для Європи настали найнебезпечніші часи, до Відня підійшло величезне турецьке військо. Зразу ж після початку облоги Юрій Кульчицький вступив до ополчення і виявив неабияку кмітливість та хоробрість у боротьбі з ворогом. З кожним днем становище ставало все критичнішим. Місяць жорстокої облоги столиці призвів до хвороби і голоду серед її захисників. І ось наш земляк, переодягнувшись у вбрання турецького купця, вирушає як розвідник у табір ворога з надзвичайно важливим завданням. Знаючи досконало не лише турецьку мову, але і турецькі звичаї, він не викликає жодної підозри у воєначальників султана і блискуче виконує свою місію. Ворог змушений був відступити, і мусульманська експансія на християнську Європу провалилася остаточно.

Вдячні віденці не забули свого рятівника, але яким же було їхнє здивування, коли Кульчицький, замість золота і привілеїв, попросив подарувати йому трофейні мішки з кавою, які ніхто не хотів брати. Тоді ще ніхто в Австрії не знав, що це за синьо-зелені зерна і думали, що це корм для верблюдів. Кульчицький пояснив, що з цих зерен готується улюблений напій турків. Наш герой, крім трьохсот мішків з кавою, одержав у подарунок від імператора пам'ятну срібну медаль, віденське громадянство, будинок у столиці і право на відкриття першої у Відні кав'ярні. Трохи згодом Кульчицький написав спогади німецькою мовою про віденські події і про свою участь у них під назвою "Розповідь очевидця, який у турецькій одежі перейшов через ворожий табір і, повернувшись назад, перший приніс звістку".

Підприємливий українець вирішив всерйоз започаткувати кавовий бізнес у Європі і, одягнений у турецький одяг, спочатку носив каву вулицями Відня, частуючи перехожих. Охочих до кави було небагато, бо про неї тоді в Європі майже ніхто не знав, а через її високу ціну кава вживалася лише як ліки. Але ось одного разу до філіжанки з напоєм випадково потрапив цукор, Юрій спробував і був здивований пишним смаком. Потім він спробував відцідити каву і додати трохи молока -- вийшло ще смачніше.

Кількість бажаючих скуштувати новий напій збільшувалась. До кав'ярні Кульчицького приходило багато цікавих побачити на власні очі легендарного рятівника Відня, який у турецькому вбранні розносив на таці кавовий напій. Кожного відвідувача Кульчицький вітав лагідними словами "братчику-серденько", такими типовими для звертань у нашій рідній українській мові. Це звертання довгий час залишалося у говірці віденців.

У великій залі вже заново відбудованої кав'ярні Кульчицького стояли дерев'яні столи і лави, що нагадувало інтер'єр української хати. Господар обслуговував гостей зі своєю вродливою дружиною Марією, обоє вбрані у пишний український національний одяг, чим привертали ще більшу увагу відвідувачів. Найвища столична аристократія: граф Штаренберг і князь Савойський призвичаїлися ходити до кав'ярні Кульчицького на запашну каву і тепле гостинне слово.

Наприкінці XVII -- на початку XVIII століття не лише у Відні, але і в усій Європі почали відкриватися кав'ярні, які ставали своєрідними клубами, читальнями, де були підшивки газет і журналів, місцями обміну думками і джерелом натхнення для творчої богеми.

19 лютого 1692 року на 52-му році життя Юрій Кульчицький помер від туберкульозу. Звістка про смерть почесного громадянина Австрії блискавично облетіла столицю. Відень оплакував смерть свого рятівника. Похорон був величний. Труну з тілом покійного поховали біля собору cвятого Стефана, найголовнішого храму Відня, з дзвіниці якого удосвіта 12 вересня 1683 року Кульчицький подав світлові сигнали про початок наступу на ворожі укріплення. Віденці добре пам'ятають, що цю систему зв'язку, як і першу каву, приніс до Відня українець з-під Львова -- Юрій Кульчицький.
[ За матеріалами гезети "Поступ" ]
07 кві 2013 о 15:55
такі фотки....виглядає як Львів.)
18 чер 2011 о 11:28
Lunar, Тому що стара частина Львова була спроектована австрійськими архітекторами саме через те складається таке враження
18 чер 2011 о 11:58
Цей журнал є унікальним творінням молоді з креативними поглядами на життя та бажанням реалізувати своє творче покликання.
Країна творчості JURAMAX. Випуск №7
Країна художників
Русалка, русалка, фантастика, міфологія, акварельні олівці, графітовий олівець, картина, малювання, художник
Русалка
MissCoon
MissCoon
Картина
, кінь, тварини, чорно-біле, картина, малювання, художник
NaDia_Art
NaDia_Art
Картина
Мурзіки., кіт, тварини, живопис, сірий, картина, художник, малювання, полотно, олійні фарби
Мурзіки.
Ksyuta
Ksyuta
Картина
4, малювання, чорно-біле, папір, гелева ручка, абстракція, zenart, графіка
4
Amster_Dama
Amster_Dama
Картина
Вікторія, картина, полотно, олійні фарби, малювання, художник, абстракція, дівчина
Вікторія
Simon
Simon
Картина
Країна фотографів
Чічки, дівчина, модель, квіти, фотографія, фотограф
Чічки
Ruslan
Ruslan
Фотографія
любий дідуньо, чоловік, модель, портрет, фотографія, фотограф
любий дідуньо
lyubisvit
lyubisvit
Фотографія
У лісі, ліс
У лісі
Valentin4ik
Valentin4ik
Фотографія
, цвіт, дерево, весна, фотографія, фотограф
trali-vali
trali-vali
Фотографія
Країна письменників
line
Про нас Наша команда Техпідтримка
Країна творчості JURAMAX логотип
Країна творчості JURAMAX © 2010-2020